Kuşaktan kuşağa aktarılan lezzet hikâyesiyle Türkiye’nin güçlü restoran gruplarından biri olan, ustalık ile profesyonelliği birleştiren, misafirlerine ayrıcalıklı tatlar sunan Develi’nin Gaziantep’te başlayarak İstanbul’a uzanan ve bundan sonra sınırları aşacak olan efsanesi 1912 yılında başladı.

Bugün halen markanın Yönetim Kurulu Başkanı olan Büyük Usta, sektörün duayeni Arif Develi, dedesi tarafından 1912 yılında Gaziantep’te açılan restoranda çalışmaya başladığında 6 yaşındaydı. Küçük yaşına rağmen büyük işler yapan Arif Develi, babasının dükkânından 1966 yılında ayrılarak İstanbul’a geldi ve tarihi yarımadanın en özel lokasyonlarından biri olan Samatya’da bugün bir klasik haline gelen Develi’yi açtı. Devlet başkanları, yerli ve yabancı sanatçılar başta olmak üzere misafirlerine nefis sofralar hazırlayan Arif Develi, çalışkanlığı ve titizliği sayesinde markayı bir efsane haline getirdi.

Bugün damaklarımızda unutulmaz bir tat bırakan Fıstıklı Kebabın da mucidi olan Arif Develi, hayatını adadığı markasının dümenini bir süre önce iki oğluna bıraktı. Yenilikçi bir yönetim anlayışı ile birlikte geleneklerine sadık kalarak Develi efsanesini devam ettiren, babalarının öğretileriyle yetişmiş Ali-Nuri Develi kardeşler, devraldıkları mirası büyüterek yollarına devam ederken, Arif Develi’nin yetiştirdiği ve uzun yıllardır markanın çatısı altında olan ustalar, hizmet ekibi ve tüm Develi personeli de bu mirasın diğer sahipleri oldular.

Asırlık lezzet markası Develi’nin 1966 yılında Samatya’da açılan ilk şubesinin ardından Etiler, Kalamış ve Ataşehir Restoranları da misafirlerini ağırlamaya başladı. 2011 yılında beş dönüm arazi üzerinde kurulan Develi Florya, Develi lezzetlerinin İstanbullularla buluştuğu yedinci adres oldu. Florya’da açtığı son şubesinin ardından emin adımlarla yeni yatırımlarına devam eden Develi, 2015 yılında Tuzla’da Develi Corner ve Develi ViaMarina Restoranlarını, hemen ardından Develi Nişantaşı’nı hizmete açtı. Nişantaşı şubesinde, 104 yıllık tecrübesini, lezzetini ve profesyonelliğini yepyeni bir mimari konsept ile birleştiren marka, misafirlerinden tam not aldı.

Babaları Arif Develi’nin dedelerinden aldığı mirası büyütmeye devam eden Ali ve Nuri Develi, şimdi de rotalarını Ankara’ya çevirdi. 2016'da İstanbul dışında açılan ilk şube olan Ankara Develi, Ankaralıları asırlık lezzetlerle buluşturup etkileyici bir mekanda ağırlamanın gururunu yaşıyor.

Bugün Türkiye’nin Lezzet Ünlüsü olan, kurulduğu günden bu yana lezzeti ve hizmet kalitesiyle öne çıkan, otoritelerin övgüsünü kazanan Develi, aldığı birçok ödülün yanı sıra 2002 yılında, Avrupa'nın en iyi restoranlarını belirleyen Zagat Survey tarafından "İstanbul'un en iyi 5. restoranı" seçildi. Efsanenin başlangıç noktası ve gurmelerin vazgeçilmez adreslerden biri olan Develi Samatya, 2006 yılında İngiltere'nin The Observer gazetesi tarafından dünyadaki "En iyi 100 restoran" listesinde yer aldı. Develi markası, 2015 yılında 15.’si düzenlenen Time-Out Yeme İçme Ödüllerinde ise “Özel Başarı Ödülü” ne layık görüldü.

1912